Die Alten Maschinen

Miroslav Papež aka Moimir Papalescu je už na domácí scéně bez debaty jednou z legend, dlouholetým a vytrvalým hledačem i experimentátorem a renomovanou kapacitou v oblasti elektronické hudby. 12_die_altenTěm, kteří si ho náhodou už v minulosti nevšimli v dresu Gun Dreams nebo Vanessy, se v posledních letech zviditelnil nejdřív s Moimir Papalescu & The Nihilists a pak s Magnetik. Aktuálně stíhá hned několik formací najednou. Vedle Magnetik, znovuobnovené Vanessy či Dioda Boy, v listopadu debutové album s příznačným názvem Songs About Love And Machines vydal i ,cyber projekt‘ Die Alten Maschinen.
Okolo jeho vzniku před dvěma lety proběhl celkem mediální humbuk, ale zcela, na české poměry až netypicky oprávněný. Jednoho z fanoušků dua Magnetik, amerického režiséra Byrona Wernera totiž napadlo, že by se Moimirovy skladby mohly líbit kapele Devo, které točil klip, a ihned se nabídl zprostředkovat kontakt. Frontmanovi legendárních Devo Geraldovi Casaleovi se skladby opravdu líbily – a to tak, že se rozhodl pro přímou spolupráci. Sestavu skupiny, pro kterou je internet živným roztokem, ve které bují jak penicilin na agaru, doplnil ještě český kolega a spoluhráč z Nihilists a Magnetik Petr Venkrbec alias Peter Van Krbetz a pak také kanadský vokalista a bubeník kapely The Extras Leon Stevenson. Virtuální spolupráce se čile rozjela a už na podzim 2008 vyšel debutový vinylový singl To Be Or Not. Základní verzi, míchanou přímo Casalem, na něm doplnily ještě tři remixy. „Die Alten Maschinen jsou ideologicky projektem o strojích, které jsou člověku přátelské. O technologiích, které nejsou hrozbou, ale mají lidstvu především sloužit a pomáhat. Je to také pocta všem snílkům, vynálezcům a spisovatelům prvních idealistických sci-fi, kdy snít o budoucnosti bylo přece ještě tak krásné,“ komentoval vznik kapely, jejíž existence je nejen ovlivněná, ale přímo závislá na moderních technologiích, sám Moimir. Logicky se tak objevuje otázka, dojde-li vůbec někdy na koncertní vystoupení. Aktuálně ji členové řeší a zatím je prý ve vzduchu velmi reálná možnost, že by české duo členů navštívilo jistý festival, na který byli pozváni Devo jako jeden z hostů, a v souvislosti s jejich setem by došlo i na živou prezentaci skladeb Die Alten Maschinen. Nyní je ale na programu debutové album, které vyšlo v polovině listopadu na značce Xproduction. Podobně jako mají Už jsme doma svého Martina Velíška, jeho obal stejně jako předchozí singl ztvárnil komiksový ilustrátor Adolf Lachman. Souvisí to nejen se škatulkou ,robopop‘, kterou si tvůrci pro své snažení vymysleli, ale i tím, že chtějí svou hudbou vzdát hold starým komiksům z časopisu ABC nebo filmům Karla Zemana. Možná i proto jsou retrozvuky ovlivněné skladby mnohem veselejší než ty, které tvoří personálně spřízněný Magnetik. Na sklonku listopadu debutové album dostalo ještě mladšího sourozence – kolekci remixů. Přispěli na něj nejen už profláklá jména jako Midi lidi, Tata Bojs, DJ Pavel Bidlo nebo Kazety, ale i například berlínský zvukový věrozvěst Steve Morell, a dokonce i bývalí spoluhráči z Nihilists, dnes působící v kapele Kill The Dandies!, o kterých se Moimir v minulosti nevyjadřoval po nepříliš v pohodě se odehrávajícím rozchodu zrovna pozitivně.
Perlou je pak remix samostatně vytvořený softwarem Pure Data Robot. „Žijeme ve věku robotů, dnešní doba ale postrádá romantiku, kterou známe z prvních sci-fi příběhů. Právě proto se takové emoce objevují v naší hudbě a tak trochu pohádkových příbězích.“ Jestliže kdysi platilo, že „budoucnost patří robotům“, zdá se tak, že realita budoucnost poněkud předhonila a je tedy potřeba se zas po té cestě pro změnu trochu vrátit. Hudba Die Alten Maschinen může k tomu být dobrý impuls.

Foto archiv

Přidat komentář