Ritchie Success

Žijeme v době výrazné diferenciace. A o hudbě mimo mainstream to platí dvojnásob. Od té doby, co je nálepka „nezávislý“ módní, a za „indie“ se často označují i chlapci, důsledně hrající ve značkovém oblečení,  kteří mají sérii svých stylizovaných fotografi í dříve než první koncert, a za alternativní jsou označovány i koncerty, kam přijde deset tisíc lidí, stahují se „ti druzí“ nebo řekněme ti, kterým to nepřipadne přijatelné do různých komunit, případně prostě do ústraní. Většinou pak mají malou, ale věrnou skupinu nadšených obdivovatelů. Dříve se tomu říkalo underground, bůhví, co je to vlastně dnes. Každopádně tenhle dobrovolný exil padne jak ulitý na pražské Ritchie Success. O to víc, když vyplyne na povrch pozadí, ze kterého je patrné, že k výslednému tvaru dospívali dlouhá léta, a že pro mnohé z nich je jen jednou z mnoha forem vyjádření.
9_ritchie_success_1U zrodu kapely stáli v roce 2004 kytarista Martin Kontra, kdysi člen crossoverových Spanish Fly’s, který se později mihnul Domácí kapelou, působil v Manželích Lesíka Hajdovského a také byl několik let členem pub-punkových Prohrála v kartách, a zde na basu hrající Martin Růžička. Ten kdysi dávno začínal ve spolku Král Klacek, ze kterého se vyvinuli dodnes působící Sketa Fotr. V polovině devadesátých let byl zároveň prvním stálejším kytaristou známých Echt! a v současnosti ho krom obou zmíněných najdeme ještě v rockových Kill The Dandies. Pestrá směs žánrů, ne? Okolo základní dvojice se začala formovat a krystalizovat další sestava – postupně se přidali bubeník Jan Jakub Kotík, oceňovaný výtvarník a také pravnuk T.G.Masaryka, klávesista Ben Tuček, etablovaný režisér (např. fi lm Děvčátko), kdysi dávno člen výrazných psychedelických kytarovkářů Teen Love Sex Doll, a konečně zpěvák (a herec), původem Švýcar Phillip Schenker. Krom klasických nástrojů mají v sestavě svoji roli i netradiční rytmické samply, které si členové sami vyrábějí. Nahrávají čtyřpísňové demo, první dva roky vystupují spíš výjimečně. Volným tempem, nepřekvapivě v domácích podmínkách začínají připravovat své debutové album. Ještě než je ale dokončeno, podléhá v prosinci 2007 tragicky zákeřné rakovině bubeník Jan Jakub Kotík. Album Chloroform nakonec zvukařsky a produkčně dokončuje ve svém studiu Ondřej Ježek, vychází letos v únoru, a Janu Kotíkovi je celé věnováno. V současnosti pozici bubeníka obstarává Šimon Rozbořil.
9_ritchie_success_2Směsice vlivů a žánrů, která se v hudbě Ritchie Success potkává je podobně pestrá jako minulost jejích členů. Jsou zde slyšet Einstürzende Neubauten, stejně jako Devo, Butthole Surfers i třeba Stereolab. Psychedelický rock se potkává s agresivní, tvrdou elektronikou, v pozadí vystrkuje drápy industriál, lze vystopovat prvky krautrocku, ale občas se vše zklidní až trip-hopově. Performerské schopnosti a deklamovaný hlasový projev Phillipa Schenkera, který je vzhledem k jeho rodišti převážně v němčině, vše korunují. Není divu, že temný, pulsující výsledek toho všeho připomíná kde co, ale ve skutečnosti je celkem originálním konglomerátem, a pro všechny v hudbě hledající je tak přitažlivým a zajímavým.
Koncerty Ritchie Success jsou sice stále na běžné poměry nepříliš časté, ale přesto se už objevili jako support třeba před Mickem Harveyem, Savage Republic nebo Gallon Drunk.
Není vůbec vyloučené, že skupina časem „vyroste“, ale prozatím vše nasvědčuje tomu, že bude spíš oním magickým, kultovním jménem, o kterém si jedni zasvěceně šuškají a jiní nad ním ohrnují nos pro jeho avantgardnost. O důvod víc je nepřehlížet.

Přidat komentář