Znovuzrození Laurie Amat

Dva lidé původně z jakoby jiných a přesto podobných světů kulturního undergroudnu. Zpěvačka LAURIE AMAT ze San Franciska a hudebník, filozof a feminista MIREK VODRÁŽKA původem z Českých Budějovic. V obou těchto lokacích probíhaly a dodnes pravděpodobně probíhají jakési osobní i vnější revoluce, které mají svou větší či menší platformu.

11_znovuzrozeniLaurie a Mirek se potkali poprvé v roce 1993 v rámci výměny českých a kalifornských umělců. Laurie pak trávila dost dlouhou dobu v Praze také díky projektu kapely Residents Freak Show i z jiných důvodů. V roce 2007 vzniklo jejich společné promoCD Said You Love Me ’cause It’s Foolish Thing, těsně poté co Laurie a Mirek vystupovali poprvé společně v Praze v klubu Skutečnost. Mirek na tuhle událost vzpomíná: „Den před jejím odletem do Friska jsem se domluvil s hudebníkem Milanem Švábem (který hrál se mnou a zpěvákem Petrem Mukem v undergroundu, než oba emigrovali – první do Austrálie a druhý do „šoubyznysu“), že bychom v jeho studiu natočili pár věcí. Nic jsme předem nezkoušeli a Laurie jsem jenom před každou skladbou prozradil, na jakou emoci by se měla naladit. Tak vznikly různé hudební obrazy. Některé byly chronicky temné, jiné ironicky rockové a další pseudojazzové. Bylo to velice intenzivní hraní, každá skladba se nahrávala ‚naostro‘, takže bylo potřeba pracovat s absolutní vnitřní emocionální koncentrací a zakomponovávat nejrůznější souhry náhod.“ Laurie se vrací po nějaké době do Prahy, potažmo do Čech (kde si svého času zamilovala kubistické stavby, katakomby pod Stalinovým památníkem či kostelíček v Kostelci nad Černými lesy) s tím, že některé věci je potřeba restartovat. Při našem prvním mailovém rozhovoru po letech mi mimo jiné napsala: „Teď nastal čas, kdy musím přestat žít život, který nebyl můj vlastní a začít žít život v pravdě. Není to jednoduché a ještě to zabere nějaký čas. Trvalo mi dost dlouho, než jsem se dostala tam, kde jsem teď. Ale díkybohu jsem ještě natolik mladá, abych mohla zažít své znovuzrození.“ Laurie začne svou novou „reinkarnaci“ v Praze workshopem s názvem Listen To The Silence, který nebude dozajista jen hlasovou dílnou, ale především zahříváním vlastního psychického i fyzického vědomí a výzvou k otevírání podvědomí prostřednictvím nonverbální vokální komunikace. Koncert s Mirkem Vodrážkou jistě bude reflektovat podobné postupy. Nebude to návrat do minulosti, ale jak Mirek říká: „Nepracujeme s žádnými hudebními ‚esencemi‘. Je to anarchistická ontologie. Prostě se setkáme, vnitřně naladíme a vkročíme do neznáma.“ Jak to vidí Laurie jsem se pragmaticky zeptal v průběhu několika dalších nočních e-mailů.

Hodláš s sebou přivézt nějaká nová „udělátka“… Co to bude?
Tak v první řadě Line 6DL4 Delay Effect Pedal, který vytváří zpoždění, aby vrstvil a manipuloval nové zvuky, které ovšem všechny pocházejí z mého hlasu. Mohu tak vytvářet kontrolovanou zpětnou vazbu, nové harmonické tóny a vrstvení mého vokálu a doplňující rytmy. To mi umožňuje vytvářet zvukové prostředí stejně jako základy pro melodie, hluk nebo mluvené slovo, abych tak mohla vytvářet orchestrální zvuky a sbory. V podstatě je to velmi jednoduché a pomáhá mi to rozšiřovat potenciál vlastního hlasu. Další efekt se jmenuje Phaser Chords a zdokonalila ho Diane Douglas, která pracovala s počítačovým pionýrem Maxem Mathewsem. Je založen na ladícím fázovém filtru, který vytváří nové frekvence a zvuky. Většinou jsem působila jako akustická vokalistka a tohle zkouším teprve v poslední době, ale cítím tam skvělé možnosti. Ale jsou to jenom pomůcky, které vás vybízejí pro další tvorbu, žádná náhražka. Klíč je v tom, že musíte mít akustické povědomí a teprve potom využívat nějaké technické pomůcky.11_znovuzrozeni1

Četla jsi Mirkův manifest emocionalismu (jeho plné znění najdete na stránkách www.alternativa-festival. cz – pozn. red.)?
Jsem naprosto uchvácená, že tyto myšlenky byl někdo schopen vyjádřit slovy a přesně to Mirek udělal. Vždycky jsem obdivovala spolupracovníky, kteří mají empatii. To je přesně to, o co jsem vždy usilovala. Jenomže jsem pak získala pocit, že mne lidé opravdu jenom využívají ke svým účelům. To teď chci změnit. Jak řekl Steve Jobs: „Měj odvahu následovat své srdce a intuici. Ony tě navedou. Všechno ostatní je podružné.“ To mě inspirovalo a rozhodla jsem se žít život ve štěstí, zdá se to jako fráze, ale štěstí je cestou, ovšem někdy ho nemůžeš nalézt.

Co pro tebe znamená vystupovat jeden večer s ikonou alternativní hudby Dagmar Krause?
Původně mi to nepřišlo jako dobrý nápad. Dvě vokalistky na alternativní scéně v jeden večer? Netušila jsem, že je to „ikona“ a její hudbu jsem moc neznala. Ale pak jsem si poslechla její věci a začala jsem mít pocit, že to bude fungovat. Naše propozice jsou zcela odlišné. Její hlas mi připomíná Marianne Faithfull, zejména když zpívá Kurta Weilla. Ale Dagmar následuje své cíle, své emoce a v tomto jsme si podobné. Vlastně mě nakonec vzrušuje, že budou dvě silné performerky na jedné scéně. Každý může být pro někoho ikonou.

Jak vidí Mirek a Laurie šance alternativní hudby či života vůbec?
Mirek: Historie umění naznačuje, že zrod určitých směrů a stylů není jen obrannou reakcí na nejrůznější společenské krize. Umělecké proudy fungují především jako účinná sociální „psychedelika“ vůči etablované formě společenského vědomí. Romantismus 19. století nebo kontrakultura šedesátých let minulého století přinesly změnu a rozšířily naše vědomí. Každá emo cionálně autentická hudba je „psychedelická“, neboť umožňuje překračovat i různé formy krize, cynismu a ignorance. Laurie: Každý den je snem k naplňování nových věcí. Sny se mohou stát realitou a tím pádem dělat nové věci.

www.alternativa-festival.cz

Přidat komentář