Kamenem do hlavy

Epilepsie, marihuana, dospívání a smrt v životadárném koktejlu namíchaném britským spisovatelem Ga vinem Extencem v knize Vesmír versus Alex Woods. Pravděpodobnost, že vás do hlavy zasáhne meteorit, jak se to stalo hlavnímu hrdinovi knihy, je asi jedna ke dvěma miliardám. Pravděpodobnost, že jednou zemřete, je stoprocentní. Mezi těmito dvěma možnostmi se odvíjí děj knihy Vesmír versus Alex Woods od britského autora jménem Gavin Extence (vydalo Argo). A přestože jde o těžkotonážní témata (u toho meteoritu tedy o něco méně…), autor o nich vypráví s humorem.
gavin_extenceAlex Woods je dvanáctiletý Angličan, z nějž zásah meteoritem učiní mediální celebritu, ale také mu způsobí epileptické záchvaty. Nijak nezmění jeho situaci ve škole – kde je Alex se svou zálibou v knihách a v přírodních vědách, navíc s podivným rodinným zázemím, černou ovcí. Alex, jako vypravěč příběhu, popisuje svou epilepsii i školní tyranii s nadhledem, který nezakrývá reálné trable outsidera.
Pak ale dojde ke zvláštnímu setkání s panem Petersonem – americkým veteránem z války ve Vietnamu, který si v Británii pokuřuje bylinkové cigarety, truchlí za zemřelou manželkou a vyznačuje se sarkastickým pohledem na svět. Není divu, u nadšeného čtenáře knih Kurta Vonneguta a Hlavy XXII Josepha Hellera… Oba svérázní jedinci se spřátelí a Alex dokáže poskytnout panu Petersonovi jednu velmi specifickou službu, která je v Británii nedosažitelná. To už je mu sedmnáct.
Dobrodružství, jež čtenáře vtáhne, se odehrává v kulisách reálného života někdy kolem roku 2005. Svěží překlad Jitky Fialové a Petry Luňákové zachycuje Alexovo chápání světa, které vychází ze slovníků a z přečtených knížek a vyznačuje se nechtěnou komikou, v protikladu k drsné skepsi pana Petersona. V poslední části knihy pak dojde na netradiční road movie obou hrdinů.
Vesmír versus Alex Woods je navíc inspirativní příručkou pro všechny, kdo mají co do činění s epilepsií. Dozvědí se o jejím vzniku, o průběhu záchvatů, ale i o meditačních cvičeních, která mají záchvatům zabránit. Alex by asi na tomto místě podal percentuálně odhad, s jakou pravděpodobností vás epilepsie může postihnout – v každém případě je rozhodně vyšší, než že vás trefí meteorit… Ohledně specifické služby, poskytnuté panu Petersonovi, se nebudu šířit, abych neprozradil zápletku, ovšem i tady se čtenář dostane k řadě podrobností, které se mu mohou v závěru života hodit.
gavin_extence2Kniha asi potěší všechny příznivce britského, civilního a zároveň ironického humoru. Nejsou to zrovna Monty Pythoni – kdyby měl ale některý z nich syna teenagera, nějak takhle by se mohl chovat. Sám Alex otce nemá, vlastně tedy jeho matka kartářka netuší, kdo byl jeho otec – což vede k zajímavé debatě mezi chlapcem a panem Petersonem na téma „neposkvrněné početí“. Příběh je plný dalších pokusů, jak přijít věcem – od mezilidských vztahů po dění v kosmu – na kloub.
Souhrnem vznikla vtipná kniha, pojednávající o záležitostech, u nichž většinou předstíráme, že neexistují. Snaha o vědecké, až vědátorské uchopení vnímání života je přístup, na který Alex sází. Díky tomu a díky chlapcově osobnosti dopadá jeho utkání s vesmírem přinejmenším nerozhodně. Což je dobrá zpráva – nejenom pro ty, kdo mají nějakou zkušenost s epileptickým záchvatem.

Přidat komentář