Po dvou dnech freejazzové improvizace a výletu do temnot post-metalu a sludge se skupinou Amenra nabídne festival Alternativa 2017 dva elektronické večery. Svůj úhel poslechu představí zástupci norské experimentální scény Deathprod a Phonophani a tuzemští mistři zvukových koláží z brněnského AVA kolektivu.
Hypnotizující Gordon Sharp v novém projektu a norský elektronický mág Helge Sten
V pátek 10. 11. zahájí večer v holešovické La Fabrice projekt BECOMING//ANIMAL, ve kterém se potkávají italský skladatel a improvizátor Massimo Pupilo, zakladatel slavného tria ZU, s vlivnou a záhadnou postavou britské undergroundové scény, skotským zpěvákem a experimentálním skladatelem Gordonem Sharpem. Hudebník, který je aktivní od druhé poloviny 70. let, je majitelem jednoho z nejrozpoznatelnějších hlasů své generace. Proslavil se mimo jiné v projektu This Mortal Coil nebo v rámci série John Peel Sessions s Cocteau Twins. Duo BECOMING//ANIMAL vydalo letos na podzim debutové album „A Distant Hand Lifted“, které vyšlo na vinylu u vídeňského labelu Trost Records. Rozpoznávacím znamením je drásavý zvuk prořezaného orchestru, který duní, zvoní, syčí a splývá v jedno s hypnotizujícím hlasem Gordona Sharpa.
Poté se na pódiu La Fabriky vydá do hlubin zvuku Helge Sten aka. Deathprod (Norsko), jeden ze tří členů hvězdné improvizační formace Supersilent, kteří ohromili české publikum svým vystoupením v rámci loňské Alternativy. Sten, jehož jméno je spojené i s projekty Motorpsycho a Biosphere, tvoří pod pseudonymem Deathprod od raných devadesátých let. Jak sám říká, kdyby nevyrůstal v Norsku, měla by jeho hudba pravděpodobně jiný náboj. Atmosférický, zrnitý minimalismus na pomezí dronu a ambientu je výsledkem jeho zvukových bádání na podomácku vyráběné elektronice. Svůj sólový projekt se silnou vizuální složkou představí Helge Sten v České republice vůbec poprvé.
Finálový večer prosycený kvadrofonním zvukem
Závěrečný večer festivalu (sobota 11. 11.) se odehraje v klubu Underdogs‘ a o jeho dramaturgii se Alternativa podělí s brněnským uskupením AVA kolektiv. Představí se tři elektronické experimentální projekty a na místě bude speciálně pro jejich vystoupení připraven čtyřkanálový zvuk. AVA vystoupí se svou zvukovou performance Moving Spaces – čtveřice experimentátorů (Snediggen Snurssla, Matěj Kotouček, Marek Salamon, Andrej Nechaj) se pustí do rozkladu prostoru pomocí čtyř nezávislých zvukových zdrojů. Moving Spaces jsou výzvou k aktivní participaci posluchače při tvorbě vlastního mixu zvukových koláží, složených z terénních nahrávek.
Následovat bude Tomáš Vtípil, jeden z nejzajímavějších tuzemských zvukových experimentátorů. Skladatel filmové a scénické hudby, performer a výrobce hluku a ruchů ve své tvorbě kombinuje akustické a elektronické, ovšem způsobem syrovým a ryzím – vystupuje za hranice očekávání a hledá v brutálně vrstvených hlucích vnitřní logiku. Svou tvorbou jakoby vzdával hold své hlavní hudební i teoretické inspiraci, skladateli Johnu Cageovi.
Mozaiku večera doplní Phonophani, další zásadní postava norské experimentální hudební scény. Espen Sommer Eide, rodák z Osla, žije a tvoří v Bergenu a jako Phonophani vydal několik alb na slavném labelu Rune Gramophon. Tam vyšly také desky projektu Alog, který tvoří spolu s hudebníkem Dag-Are Hauganem. Ve svých setech kombinuje zvuky živých nástrojů (Eide začínal na perkuse, trubku a flétny) a elektronicky generované zvuky.
Závěrečná party bude v režii Bastl Instruments a Nona Records – modulární syntetizátory budou až do ranních hodin obsluhovat Kadaver, Casper, OG J, Plast nebo Outin.