Lucie Jindrák Skřivánková a Michal Škapa představují společnou tvorbu na výstavě Luminous Mind v Nookart Studiu
Nookart Studio uvedlo výstavu Luminous Minds. Ta propojuje tvorbu dvou předních českých umělců – Lucie Jindrák Skřivánkové a Michala Škapy. Tvůrci známí svým intenzivním přístupem k barvě a světlu v ní prezentují sérii společně vytvořených obrazů, jež otevírá nové možnosti vizuálního jazyka. Samostatně pak ukazují nový směr jejich tvorby. Výstavu Luminous Minds je možné navštívit až do 31. ledna.
Série tvůrčího dialogu vznikla jako jedinečná spolupráce, při níž jeden autor dílo zahájil a druhý na něj navázal. Tvůrčí souhra kombinuje malbu, text a reliéfní vrstvy připomínající koláž. Michal Škapa do obrazů vnáší abstraktní textové fragmenty a skryté kódované vzkazy. Lucie Jindrák Skřivánková doplňuje díla plastickými reliéfy, které rozšiřují plátno do prostoru a reagují na Škapovy textové prvky. Výsledná díla jsou dynamická, vrstevnatá a plná významů, které čekají na své objevení.
„Naše společná díla jsou velmi barevná, velmi vrstevnatá, mají spoustu skrytých významů a úplně jiný přístup k malbě. Tím, že jsme s Michalem Škapou na našich společných obrazech pracovali současně a v reálném čase, cítím z nich mužskou i ženskou energii, zároveň hrubost, hravost, a celou jinou kombinaci emocí,“ komentuje společnou tvorbu malířka Lucie Jindrák Skřivánková.
Sjednocujícím prvkem výstavy je neonové světlo, které obrazům dodává živost, energii a podtrhuje intenzivní vizuální dojem. Michal Škapa jej využívá jako nástroj pro kresbu, zatímco Lucie Jindrák Skřivánková ho vnímá organicky, jako hmatatelný element. Světlo je tak středobodem jejich společné práce.
Vybrané obrazy jsou zasazeny do rámů s radiantním barevným přechodem. Ten umocňuje dojem, že díla vystupují z plátna do prostoru, a posiluje tak intenzitu barevného zážitku. Některé obrazy jsou prezentovány bez něj, čímž vzniká promyšlený kontrast mezi způsoby instalace. „Světlo a barva v této výstavě nejsou jen vizuálními prvky, ale stávají se jazykem, kterým oba autoři vedou tichý, ale intenzivní dialog – mezi sebou, dílem a divákem,“ přibližuje hru se světlem kurátorka výstavy Michaela Mellová.
Vedle společných obrazů přinášejí oba umělci nové prvky své tvorby. Michal Škapa poprvé představuje keramické objekty, na nichž ožívají jeho texty jako deníkové zápisky. Lucie Jindrák Skřivánková se věnuje minimalistické paletě inspirované prostředím bez světla. „Má nová vlastní tvorba je charakteristická redukcí barev, což vychází z mého současného ateliéru. Není v něm dostatek světla a já nevidím celou škálu barev jako v mém předchozím ateliéru na Novém městě. Nová díla jsou jednoduchá, založená především na struktuře. Objevuje se v nich pár jasných barevných akcentů odkazujících k bauhausu,“ popisuje Jindrák Skřivánková.
„Svítíme v galerii, oknem do ulice, do města a do nebes. Už dlouho jsem necítil takovou volnost při tvorbě a s chutí jsem se odvázal. Zářící barvy, neony a spojení s Lu mi přineslo velkou radost a myslím, že je to z obrazů cítit. Těším se na další rozvíjení naší spolupráce,” okomentoval společný projekt Michal Škapa.
Výstava Luminous Minds je nejen vzájemným uměleckým dialogem, ale také tvůrčí laboratoří, v níž oba autoři nacházejí nové možnosti pro světlo, text a barvu. K vidění je až do 31. ledna v Nookart Studiu.