Korzo Národní zve na oslavy revoluce rozmanitým programem na Národní třídě. Letos se vrací především živé umění, na které byli návštěvníci zvyklí během necovidových ročníků. Lidé se mohou těšit na téměř 90 programových bodů. Organizátoři ze spolku Díky, že můžem slibují pestré kulturní zážitky včetně autorských instalací, divadelních představení nebo koncertů. Kromě připomínky sametové revoluce se akce zaměří na aktuální témata a společenské výzvy. Nebudou chybět debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské válečné agresi na Ukrajině. Stejně jako v minulých letech se pozornost upře k pietnímu místu u Kaňkova paláce, lidé budou moct prostřednictvím pořadatelů položit svíčku také na dálku.
Devátý ročník oslav svobody známých jako Korzo Národní zaštiťuje heslo „O svobodu se musíme starat“. Organizátoři ze spolku Díky, že mužem s jeho pomocí chtějí důstojně připomenout výročí sametové revoluce, zároveň však v programu přihlédnout k současným společenským výzvám. „Korzo Národní letos přináší téměř 90 programových bodů, které zaplní dějiště sametové revoluce. Oslavy jsme připravili tak, aby zůstaly především občanské. Na své si tak přijdou návštěvníci, kteří chtějí v tichosti uctít památku 17. listopadu, ale také ti, kteří sváteční den plánují využít k pokojnému přemýšlení o aktuálním stavu naší společnosti a demokratických hodnot,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korza Národní.
Návštěvníkům se nabídne svátečně laděná ulice hrající národními barvami, živým uměním a pestrým kulturním programem. Během celého dne atmosféru dotvoří satirické pouliční divadlo s obrazy minulého režimu, například s herci v uniformách VB naoko kontrolujících dav. Středobodem dění se na výročí revoluce každoročně stává pamětní deska 17. listopadu, kam veřejnost přichází položit svíčky a květiny. Pieta uprostřed Národní ulice se i letos dočká sokolské a skautské stráže. Uctít listopadové události bude možné také na dálku, a to položením svíčky se vzkazem k pietnímu místu prostřednictvím dobrovolníků. Dění v okolí piety bude možné sledovat na sociálních sítích spolku Díky, že můžem nebo webu www.korzonarodni.cz.
Ve 13:00 bude Národní třída patřit tónům státní hymny v podání operní pěvkyně Marty Kloučkové. Z balkonu Paláce Metro již tradičně v symbolických 17:11 zazní hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu. Zpěvu bude v letošním roce předcházet procesí Sboru DAMU, odkazující na studentský průvod ve zlomovém roce 1989. Cestou studenti zazpívají ikonické revoluční skladby nebo také ukrajinské lidové písně jako vyjádření solidarity vojensky okupovanému státu.
Na ulici se v dopoledních hodinách rozprostře Sametový brunch za doprovodu Akademického orchestru ČVUT. Výtěžek z něj zajistí vybavení do domácnosti matkám samoživitelkám. Atmosféru oslav dokreslí několik audiovizuálních instalací. Pod názvem Anton VB se skrývá bezpečná exkurze do revolučních dní roku 1989. Zájemci mohou nasednout do historického zásahové vozu zaparkovaného poblíž střetu policejních složek s demonstranty. Pasažérům zprostředkují atmosféru autentické výpovědi účastníků na obou stranách barikády, které ze svých archivů propůjčila organizace Post Bellum. Další z instalací se věnuje perzekuci věřících během režimu a místo našla v kostele sv. Voršily. Letošní novinkou je instalace Voláme o pomoc umístěná do telefonní budky u Národního divadla. Návštěvníkům pomocí telefonátů a reálných výpovědí ukáže každodenní realitu lidí žijících v sociální nouzi či na okraji společnosti.
Oslavy pojmou dvě hudební stage s desítkou vystupujících zpěváků a skupin, mezi nimiž nechybí mladá písničkářka Amelie Siba, Sisa Feher, Vladko Mikuláš a jejich jazzový projekt Bardo nebo také pěvecký sbor z Únie českých pěveckých sborů. Obývák Václava Havla s literárním programem zaplní podchod pod Novou scénou ND. Úryvek ze zatím nevydané knihy Peklo existuje v něm přečte Jáchym Topol. Novinku Ivana Pospíšila Příliš pozdě zemřít mladý se vzpomínkami na prostředí undergroundu přečte herečka Kateřina Císařová, dále se rolí předčítačů ujmou například František a Klára Trojanovi nebo Jana Plodková. Nejmladší návštěvníky potěší ukázka Pižďuchů, jediné dětské knihy Václava Havla. V divadelním sále ND proběhne debatní blok připravený s českými médii a zaměřený na aktuální společenské výzvy. Diskutovat se bude o nadcházejících prezidentských volbách, klimatické krizi, válečné agresi na Ukrajině nebo o výročí rozdělení Československa a jeho dopadech.
Další informace o programu naleznete na www.korzonarodni.cz.
—
Díky, že můžem je spolek tvořený třemi desítkami studentů a mladých lidí. Devátým rokem organizují největší listopadové oslavy svobody. Spolku se podařilo utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě. Společně s ostatními chtějí říct „Díky, že můžem” všem těm, kteří se zasloužili o to, že dnes žijeme svobodně. Usilují o kultivaci angažované občanské společnosti ctící humanistické a demokratické ideály. Takové, která bere svobodu jako zodpovědnost, nikoliv však samozřejmost. Mezi jejich další aktivity se mimo jiné řadí vzdělávací projekt Samet na školách.
Generálním mediálním partnerem akce Korzo Národní je Česká televize.