Soutěž Nejkrásnější české knihy roku pořádá Památník národního písemnictví – Muzeum literatury spolu s Ministerstvem kultury. Uděluje ceny v sedmí hlavních kategoriích: odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice a didaktické pomůcky, knihy o výtvarném umění, katalogy a bibliofilie a autorské práce. Též se udělují ceny pro studentské práce a ceny pro mladé profesionální grafiky do 30 let a speciální ceny za mimořádné polygrafické zpracování. Svá ocenění předává i Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu a Spolek českých umělců grafiků Hollar.
Odborná porota v Muzeu literatury mezi 5. a 9. dubnem 2024 prohlédla a zhodnotila tři stovky knih, které přihlásili do aktuálního 59. ročníku soutěže jak nakladatelé, tak někteří z tvůrců. Tradičně nejvíce zastoupené kategorie krásné literatury a literatury odborné početně dotahují studentské práce, jejichž počet se každým rokem zvyšuje. Letos jich bylo přihlášeno 52.
„Zvyšuje se také kvalita studentských prací. V letošním ročníku byla řada velmi kvalitních a krásných prací nejen z pražské UMPRUM, ale zejména z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni,“ uvedl ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík.
Právě v řadách studentských prací se nacházela většina na pohled nejoriginálnějších soutěžních adeptů: například kniha s řetízkem ve formě kabelky nebo kniha v ostnatém pouzdru z 3D tiskárny. Přihlášena byla i publikace s deskami z betonu. Velikost knih se pohybovala od objemných svazků až po knižní miniatury, jako povídka Jacka Londona v knížečce o rozměru 6 x 8 cm.
Porota je tvořena dvěma komisemi, jedna z nich se skládá z tiskařů a polygrafů a zaměřuje se na technický stav knih. Uděluje ceny za vynikající polygrafické zpracování. Knihy, které by vykazovaly polygrafickou vadu, mohou být vyřazeny.
„To se ovšem stává poslední dobou čím dál méně. Ačkoli jsme měli nějaké drobné námitky, nebyly to závažné vady, žádná kniha vyřazena nebyla. Naopak jsme měli v rukou několik skutečně špičkově udělaných knih,“ řekl polygraf Josef Sedláček, předseda technické komise poroty.
Výtvarná komise se pak zaměřuje na celkový design knihy, písmo, obálku, ilustrace a propojení výtvarné stránky s textem. Výtvarná porota nominovala po dvoudenním jednání pět až osm nejlepších knih v každé kategorii, jejichž tituly jsou zveřejněny na webových stránkách Památníku národního písemnictví.
Výtvarná komise měla mezinárodní složení a byli v ní zastoupeni grafičtí designéři, pedagogové polygrafických škol, typografové, výtvarníci i kunsthistorici. Předsedkyní mezinárodní výtvarné komise byla zvolena stejně jako v loňském roce historička umění Markéta Žáčková.
„Znovu se vyjevila úskalí, na něž jsme naráželi už v předchozím ročníku: tituly pojednávající o výtvarném umění, architektuře, designu, typografii, filmu a dalších odvětvích vizuální kultury zahrnuté v kategorii odborné literatury jsou z podstaty věci oproti knihám z jiných oborů jednoznačně zvýhodněny,“ upozorňuje Markéta Žáčková. „U nich je totiž knižnímu designu věnována mimořádná pozornost.“
Vítězové budou vyhlášeni 12. června 2024 na půdě Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Mikulandské ulici v Praze 1. Nakladatelé knih, které obsadí v každé kategorii první místo, obdrží od Ministerstva kultury odměnu 50 tisíc korun. K soutěži vyjde rovněž katalog, ve kterém jsou představeny všechny nominované tituly. Z vítězné sestavy knih vzniká vzápětí výstava, o kterou je zájem nejen na domácí půdě, ale i na zahraničních knižních veletrzích a na přehlídkách designu.
Seznam nominovaných titulů
Kategorie Odborná literatura
Dějiny města Zlína / Statutární město Zlín
FAVU 30 / nakl. Fakulta výtvarných umění VUT v Brně
Loutka mezi divadlem, filmem a televizí / KANT
Metakunsthistorie / Display
Odolná společnost / Wo-men, Filosofický ústav AV
Osvěta, kultura, zábava / Galerie VI PER, VŠUP v Praze
Pražské ptactvo / Revolver Revue a Česká společnost ornitologická
Ragby / Labyrint
Kategorie Krásná literatura
Bílá voda / Host
Muklové a šlajsny / OKRAJ MEDIA
Omylem jsem rozšlápl černou kočku / Argo
Rozdělat oheň / Take Take Také
Srdcovka / Paseka
Stáří je mládím světa / Revolver Revue
Vlastní pokoje / Wo-men
Všechno udělat správně / Větrné mlýny
Kategorie Literatura pro děti a mládež
Ani holka ani kluk / Paseka
Dívej, ulice / Baobab
Les / Baobab
Májky a totemy / KHER
Myko / Baobab
Rajčaťáci a Banáni / Host
Teď / Labyrint
Výkladový slovník / Host
Kategorie Učebnice a didaktické pomůcky
Atlas Světa / LUX
HOP/ Labyrint & Raketa
Jan Zrzavý / Národní galerie Praha
Toto není jenom kniha / UMPRUM, Designeři dětem
Vercajk kariérového poradce / Centrum kompetencí
Kategorie Knihy o výtvarném umění
abcd / Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Lucian Bernhard / KANT
Miloš Budík. Jsem fotograf / Muzeum města Brna
Pravoslav Rada / Alšova jihočeská galerie
Rafani / Untitled, Nakladatelství AMU v Praze, Nakladatelství VUTIUM
Sochař pohybu Zdeněk Němeček / Universum
Sv.Wolfgang / Netoliko
Život sochy v Praze / Galerie hl. m. Prahy
Kategorie Katalogy
Bohemia: příběh fenoménu / Kunsthalle Praha Services
Krása / Galerie Benedikta Rejta
Myslet filmem / Galerie hl. m. Prahy
Nic není problém / Nadační fond 8smička
Seasons / Centrum pro současné umění – Praha
„…a viděl jsem nové nebe a novou zemi“ / Západočeská galerie v Plzni, Artefactum
Volt-Age / Nadační fond 8smička
Kategorie Bibliofilie a autorské knihy
bez názvu / Paed FF UK
Děcko / Mikuláš Axmann
Velká máma / Kudla Press
3 drobnosti / Luboš Drtina