Island se na mapě Evropy jeví jako poněkud tajemně vzdálená lokalita, pro Čechy však z hlediska cestovatelské praxe takovou hned po listopadu 89 přestal být. A cestopisné imprese písničkáře Jana Buriana přiblížily ostrov i těm, kteří tím směrem nikdy nevycestovali. Islandskou kulturu tu úspěšně prezentuje zpívající kouzelnice Björk, přitažlivá je i tamní literatura (pro mě například od Laxnessova románu Rybí koncert, vydaného ještě za minulého režimu, až – zcela čerstvě – po Sjónovu prózu Měsíční kámen, k jejímuž přečtení mě přiměl rozhovor s autorem v tomto časopisu). „Dostal“ mě i Kormákurův film Hluboko, jenom to divadlo, jemuž se profesně věnuji, zůstávalo až do letošního září zemí neznámou. Na mezinárodní festival do Plzně se podařilo přivézt reykjavické divadlo Vesturport s inscenací Vlnolam autora Jón Atli Jónassona v režii Haflidi Arngrímssona. Vesturport je považován za výrazně inspirativní divadelní soubor nejenom v rámci Islandu, podle britského Guardianu jde dokonce o „jedno z nejvíc vzrušujících divadel v Evropě“. Režisér má za sebou studia ve Stockholmu i ve Vídni, ceněná inscenace Vlnolam se odráží od reality malých ostrovních vesniček, ekonomicky zcela závislých na výsledcích rybolovu.
Počátek inscenace působí velmi efektně a živě. Před nástupem herců na scénu, která představuje stísněnou lodní kajutu, pohupující se na divadelních táhlech, znějí ze záznamu svižné folkrockové písničky, další song pak naživo „vystřihne“ pět herců, kteří vstoupili do oné kajuty, nadnášené mořskými vlnami. Protagonisté působí velmi bezprostředně a nedá jim v podstatě žádnou práci roztleskat publikum do rytmu (jako kdybychom sledovali finále koncertu či inscenace, nikoliv začátek produkce). Rybáři vyrážejí na lov a kromě běžné „ponorkové nemoci“ zažívají i syndrom tzv. arktické samoty, jímž trpí především ten nejnevyrovnanější z nich, sexuální štvanec, který má – podle svědectví svých kumpánů – s několika ženami několik dětí a zalezlý na lehátku masturbuje, za což mu ostatní spílají a přidávají k tomu další „tematickou“ píseň. V té se (soudě alespoň podle českých titulků, provázejících reprízu inscenace) stále ad infinitum opakuje „moje péro, tvoje péro“. V noci pak dotyčný nešťastník spáchá sebevraždu, jeho oběšení není však divadelně příliš šikovně realizováno. Po přestávce je neúplná pětice (každý má totiž na lodi svůj úkol) doplněna – patrně během mezipřistání na pobřeží – o ženský element, dívka přináší některým chlapům čisté prádlo, které jim posílají manželky. I když hrou prostoupí zmiňovaná sebevražda i dost drsná rvačka, temporytmus inscenace ukolébává podobně jako stále se pohupující kajuta a trpí monotónností, byť seversky zdrsnělou. Ryb je málo, posádku lodi to pochopitelně frustruje, k lepšímu se dávají různé historky, připomínající hrabalovské pábení. Inscenace není korunována žádnou pointou, schyluje se sice k utkání s nebezpečným vlnobitím, to ovšem nepatří pro islandské rybáře mezi neobvyklé situace. Jede a loví se dál, i když momentálně výrazně neúspěšně.
Po festivalové repríze se autor hry a někteří další hosté ze severu setkali s publikem na besedě, v níž mimo jiné zaznělo, že divadlo Vesturport kromě původní islandské tvorby s úspěchem realizovalo Romea a Julii, dramatizaci Kafkovy Proměny či muzikál Mary Poppins. Se souborem spolupracoval i Nick Cave, a hru, kterou jsme měli možnost vidět, nabídli reykjavičtí divadelníci autentickým venkovským rybářům na zájezdové šňůře. Ti prý ocenili, že se nejedná o romanticky idealizovaný obrázek, jaké se dosud v hojné míře na rybářské téma v islandské kultuře objevovaly, ale hra bez falešného moralizování prezentuje např. také to, že se chlapi, kteří spolu tráví někdy i týdny na širém moři, koukají na porno, nebo se občas poperou tak, že teče červená. Autor Vlnolamu Jón Atli Jónasson také přiznal, že Island, který se nachází na okraji Evropy a je relativně blízký západnímu kontinentu, se především v pop-kultuře hodně zamerikanizoval, jeho divadlo však prý má přece jenom blíž k duchovnímu potenciálu skandinávských zemí.
Vesturport, Reykjavik