Začneme oklikou, ale příznačnou. Účastníci památného vystoupení Louise Armstronga ve Velkém sále Lucerny (březen 1965), nebo i ti, kdo jen poslouchali rozhlasový přenos, si možná vybaví, že k Satchmově sextetu, jemuž říkal All Stars, patřila i zpěvačka Jewel Brownová. Ani ne třicetiletá, s velkým hlasem a technikou, dynamická pódiová profesionálka. Nad níž se pak přítomná tuzemská elita (Pilarová, Gott a další) ještě dlouho úplně rozplývala. Zvlášť nad interpretací písně I Left my Heart In San Francisco, kterou navzdory až operně klenuté melodii pojala spíš jako strhující jazz-bluesovou baladu. A počeštěnou ji nahráli ihned jak Gott, tak hlavně Matuška; ten s ní vysloveně bodoval. Mimochodem, tehdy si nikdo zřejmě nelámal hlavu, že půjde o převod vyznání městu v USA, což by ještě před pár roky nebylo myslitelné. A za chvíli zas na dlouho nebylo.
Walda ovšem Já vzpomínám na San Francisko vrátil do spíše kantilénové figury (o Gottově málo známém snímku to platí ještě víc), neboť k hudebnímu naturelu Brownové měl při vší úctě daleko. Ale blíž se trefil ke zdaleka nejznámější, dvěma Grammy oceněné verzi songu – a jsme u jádra pudla – s Tonym Bennettem (1962). Už na scéně plně etablovaným, hlavně postswingovým prvotřídním vokalistou a entertainerem, nejen pro italský původ přirovnávaným občas k Sinatrovi. A který jako Frank celé dekády úspěšně balancoval mezi čirým popem a jazzem a rovněž natáčel s big bandem Counta Basieho. Ale později vydal i dvě skvělá komorní alba s pianistickým jazzovým velmistrem Billem Evansem. A jemuž se povedlo ještě od přelomu 80. a 90. let znovu nastartovat vyprchávající kariéru duety s interprety mnohdy i daleko mladšími, od k.d. langové přes Stinga, Elvise Costella, Stevieho Wondera, Paula McCartneyho, Sheryl Crowovou nebo Dianu Krallovou až k Amy Winehouseové a Lady Gaga. A bohatě těžil z vlny swingového retra, představované Harrym Connickem Jr., Michaelem Bublém a dalšími. Shlížejícími k Bennettovi coby obdivuhodně aktivní legendě. Dočkal se mimochodem i toho, že kvůli jeho nahrávce je I Left my Heart In San Francisco od roku 2018 oficiální hymnou města.
Tony Bennett, one and only, zemřel 21. července v úctyhodných šestadevadesáti letech. Mimochodem Jewel Brownové dle jejího jména jako drahokam kdysi zářící v Lucerně, je 85 a donedávna zpívávala v klubech rodného Houstonu.