Květnovému číslu dominuje anketa mezi umělci napříč kulturním sektorem. Mnozí sdílejí stejné obavy, naděje a někdy i tipy na to, jak se v izolaci zabavit, poměrně svorně se shodují, že tento podivný stav přinese množství děl. Můžeme tedy očekávat uměleckou žeň. Jen doufejme, že nebude příliš depresivní, „blbá nálada“ se totiž plíživě vkrádá do domácností, ateliérů, studií či galerií, v médiích kolují příběhy hereček za kasou supermarketů či hudebníků ve stavebních firmách a na polích zemědělců.
Ani příznivci Evropské unie to v dnešní době nemají lehké. Vlády řeší pandemii po vlastní ose, co epidemiolog, to názor, jednotný postup nepanuje ani na kulturní frontě a čeští umělci zatím mohou jen závistivě pozorovat třeba Berlín, který rychle zřídil fond pro umění, ze kterého malým podnikům a umělcům na volné noze vydává bleskově 5 000 – 15 000 eur, vše přehledně komunikuje na webu – a to nejen v němčině, ale i v angličtině.
Abychom neviděli vše černě. Institut umění – Divadelní ústav se pustil s vervou do práce od prvních dnů karanténních opatření, zpřehledňuje informace, dává je do kontextu, posílá specializovaný newsletter a mapuje dopady na kulturní sektor. Koordinuje činnost pracovních skupin, které se pravidelně scházejí, dělí se o novinky, nápady a především chybějící čísla mapující kulturní sektor, s nejrůznějšími dotazníky se doslova roztrhl pytel.
Otevřené archivy
Jak se tedy kultura vypořádává s nejistotou pandemie a neveselými výhledy zastavení živého provozu na celé měsíce? Když si ministr kultury Lubomír Zaorálek pozval hned 13. března do Nostického paláce zástupce kulturní obce, zdálo se, že jindy nepříliš průrazné ministerstvo chytá druhý dech a snaží se hroutící se kulturu nenechat padnout. Na schůzce převládal optimismus, shodně se žádalo jediné – jasná stanoviska, informovanost a formulace strategií.
Plánování se ukázalo být slabým místem, zklamání přišlo i s informací, že ministr získal na kulturu 1,07 miliardy namísto slibovaného balíčku 1,5 miliardy korun. Ani podmínky, kdy mohli žádat o podporu jen úspěšní žadatelé grantů, si sympatie nezískaly a ministerstvo kultury s překvapením čelilo žádosti o rezignaci ministra, která zaznívala především z oblasti knižního trhu a soukromých divadel.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů, sdružující přes 150 subjektů, volal po rychlé a razantní podpoře z ministerstva a stěžoval si na nejasnou komunikaci. Faktem je, že systém, který tlačí na omezení pohybu lidí venku, by mohl knihkupectví nechat otevřená stejně jako květinářství či hobbymarkety. Svaz také rozhodl o přesunutí konání oblíbeného veletrhu Svět knihy na rok 2021. Čtenáři či třeba studenti ale museli zajásat nad množstvím elektronických zdrojů, které začaly nabízet knihovny, doporučujeme ostatně navštívit rozcestník protiviru.knihovny.cz či eknihovna.cz.
Do online prostoru se přesunula také divadla. Živé streamy odstartovala La Putyka přenosem Memories of Fools z pražského prostoru Jatka 78, úspěšně vybrala od fanoušků několik set tisíc korun na provoz. Brzy přibyly přenosy a záznamy z dalších divadel po celé zemi, čtení či diskuze, kdo nechce zůstat jen na domácí scéně, může se vydat třeba do Londýna. V rámci National Theatre Home zdarma zhlédnete špičková představení, která bývají během přenosů do českých kin rychle vyprodána.
Filmoví fanoušci mají přímo žně. Ačkoliv byl přerušen festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, Febiofest se přesunul na září, nad Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary se stahují stejná mračna jako nad festivaly hudebními a natáčení českých a zahraničních produkcí se ukončilo či přesunulo, otevřely se mnohé filmové archivy. Poptávka po legálních snímcích online se znásobila, podpořit nákupem vstupenky můžete své oblíbené kino na vasekino.cz nebo v rámci projektu Moje kino live, dobrou náhradou za populární Netflix či HBO je také aerovod.cz nebo dafilms.cz. Národní filmový archiv na svém YouTube kanálu zveřejňuje filmy dokonce zdarma, na děti mysleli na FAMU, zpřístupnili totiž pásmo těch nejlepších pohádek svých absolventů.
Osobní zážitek těžko něco nahradí, virtuální brouzdání po světových galeriích a muzeích teď ale patří téměř k dobrému vychování, ty české najdete třeba na cz-museums.cz, po síti můžete navštívit i hrady a zámky.
Mše s kulturní vložkou
Problém nejasné komunikace a nadužívání slov „možná, asi, pravděpodobně“ nesou špatně organizátoři velkých přehlídek, které české léto do značné míry definují. Každý víkend probíhá za normálního stavu v České republice několik desítek akcí. Naděje na to, že by se odehrály festivaly s tisíci návštěvníky, jsou v podstatě nulové, vláda bohužel není schopná věc potvrdit a ulevit pořadatelům alespoň po právní stránce. Zatímco nejslavnější slovenský hudební festival Pohoda se rozhodl nečekat na vládu a festival přesunout na rok 2021 a sám si opatřil vyjádření renomovaných epidemioložek, české festivaly kromě Metronome Prague (ten už ohlásil přesun na září) váhají, jak dále postupovat. Umělcům se totiž vyplácejí nemalé zálohy, které by se nemusely vrátit, pokud by došlo ke zrušení akce ze strany organizátorů a ne vyšší moci. Nemluvě o četných dohodách s partnery a sponzory. Komplikovaná situace zatím neměla během měsíce dubna řešení, ředitelé těch největších přehlídek – Colours of Ostrava či Rock for People – si jako deadline určili začátek května. Vyčkávání dělá vrásky také množství technických profesí – zvukařům, stage manažerům nebo bedňákům, kteří přišli ze dne na den o výdělky s nulovým výhledem do podzimu.
S alternativním řešením festivalu přišlo Pražské jaro, které na svém webu odvysílá hned deset koncertů z programu festivalu zdarma. Loutkoherci se sjedou na Skupovu Plzeň v říjnu. Ani hudba Antonína Dvořáka letos na pódiích příliš nezazní, přesun na příští rok už hlásil Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram i Dvořákova Olomouc, změny se dotknou i Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který se na podzim přesune částečně a slibuje plnohodnotný program na sezónu 2021.
Hudbymilovné publikum se teď musí spokojit s poměrně pestrou nabídkou streamovaných koncertů – pravidelná vystoupení přenášená po sítích organizuje Jazz club U Staré Paní, festival Hradecký slunovrat, Radio Wave nebo na podzim přesunutý festival Žižkovská noc.
Prozatím přejme všem kulturním pracovníkům jasnější vyjádření vládních činovníků i přebírání dobrých případů ze zahraniční praxe. Krize by totiž mohla být pro českou kulturu přínosná. Dlouhodobě podhodnocenému sektoru totiž přirozeně dochází trpělivost, vznikají nové platformy a asociace, zvyšuje se tlak na politickou scénu, umělci se vrhají nejen do tvorby, vedle vystupování přemýšlí nad dalšími zdroji financování. A v neposlední řadě se zlepšuje tolik potřebná komunikace mezi jednotlivými subjekty.
Zda-li letní sezóna zcela nepadne, je zatím nejisté, od 8. června budou povoleny akce do padesáti lidí. Jak zaznělo z úst premiéra, bohoslužby by se měly v červnu konat bez omezení návštěvnosti. Možná nás čeká léto v chladivém přítmí chrámů Božích během mší s kulturní vložkou. Což by v rozpálených dnech globálního oteplování nemuselo být špatné.